9 Ekim KOSGEB Dergisi

Sakarya’da yaşayan Elektrik Elektronik Mühendisi Emre Said ve Çiğdem Adatepe çifti, geliştirdikleri projelerle M-60, LEOPARD-2A4, LEOPARD-1A3, M-48, M-52 araçları ile Poyraz Mühimmat Aracı, Fırtına ve Panter obüslerine ait yedek parça üretiyor.

 

Emre Said ve Çiğdem Adatepe çiftinin 2007 yılında kurmuş oldukları ATP Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti. işletmesi, KOSGEB Destek Programlarından faydalanarak Savunma Sanayiinde birçok projeye öncülük yaptı.

İşletme KOSGEB’in KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında “ÜRETİMDE KAPASİTE ARTIŞI VE TEKNOLOJİ GÜÇLENDİRME PROJESİ” ni başarı ile tamamlanmış olup bu proje ile Savunma Sanayiindeki ana yüklenici firmaların (Aselsan, Roketsan, FNSS, BMC vb) onaylı tedarikçisi olabilmek için ihtiyaç duyulan üretim kapasitesi arttırılmış ve üretim teknolojisi yükseltilmiştir. İşletme yine KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon desteği ile” BACKSHELL GELİŞTİRME PROJESİ”ni de başarı ile tamamlayarak, proje kapsamında Türkiye’de üreticisi olmayan, Amerika ve İngiltere’den ithal edilmekte olan Backshell ürününün, tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilmesi için gerekli olan araştırma, geliştirme, mühendislik ve prototip imalat çalışmaları bu proje kapsamında gerçekleştirilmiştir. TEKNOYATIRIM Destek Programı kapsamında “BACKSHELL SERİ ÜRETİM PROJESİ” de kabul edilen işletme, Ar-Ge İnovasyon Projesi kapsamında Prototip ve Ar-GE si tamamlanan Yerli Backshell ürünün, seri üretimi için gerekli olan makine, cihaz, teçhizat, yazılım ve personel yatırımını gerçekleştirecektir.

Sakarya’da yaklaşık 15 yıldır çalışmalarını yürüten Elektrik Elektronik Mühendisi Emre Said ve Çiğdem Adatepe çifti, M-60, LEOPARD-2A4, LEOPARD-1A3, M-48, M-52 araçlarıı ile Poyraz Mühimmat Aracı, Fırtına ve panter obüslerine yedek parça üretmenin yanı sıra denizaltı sistemleri üzerinde yürüttüğü çalışmalarla da dikkati çekiyor.

Silah sistemlerine ait yedek parçaların yurt dışından tedarik edildiğini ve Türkiye’ye çok yüksek fiyatlara mal olduğunu gören Adatepe çifti, bu alanda yaptıkları araştırmalar neticesinde Adapazarı’nda kurdukları mühendislik şirketi bünyesinde kısa sürede çalışmalarının meyvelerini almaya başladı.

Yurt dışından yaşlaşık 7 bin 600 avroya tedarik edilen yangın söndürme sistemine veri aktaran kabloyu savunma sanayiine bin 500 liraya mal etmeyi başaran mühendis çift, zırhlı araçlara ait kontrol kutuları, sensörler, siviçler, röleler ve bu sistemi tamamlayabilecek kabloların üretmelerinin yanı sıra 300-500 metre derinlikte arıza yapan denizaltının su yüzeyine çıkarma sistemi projelerini de bu yıl tamamlamayı hedefliyor.

“ Önceden silah sistemlerine ait yurt dışından tedarik edilip sürekli arıza yapan sistemlerde daha çok inovasyon yaparak sistemin daha kullanılabilir hale getirilmesini sağlıyoruz. Tamamen yerli mühendisler, teknisyenler ve imalatçı zincirleriyle yerli ve milli sermayeyle yapılması bizim için en büyük övünç kaynağıdır "
Zırhlı araçlara ait kontrol kutuları, sensör, siviç ve rölelerle ilgili çeşitli projeler geliştiren mühendis çift, denizaltı sistemleri üzerinde yürüttüğü çalışmalarla da dikkati çekiyor. Emre Said Adatepe: Bu sektörün daha da ileriye gidebileceği kanaatindeyiz. Tamamen yerli mühendisler, teknisyenler ve imalatçı zincirleriyle yerli ve milli sermayeyle yapılması bizim için en büyük övünç kaynağıdır.
Hedefimiz Savunma Sanayiini daha ileriye götürmek

ATP Mühendislik firmasının sahibi Emre Said Adatepe, yaptığı açıklamada, savunma sanayii ile ilgili 15-20 yıllık geçmişleri olduğunu söyledi. Adatepe, yazılı ve görsel medyadan okuduğu haberlerde silah sistemlerindeki yedek parçaların yurt dışından çok yüksek fiyatlarla tedarik edildiğini fark ettiğini, “Biz bunu yerli ve milli imkanlarla yapabilir miyiz?” düşüncesiyle başladıkları çalışmaların giderek büyüdüğünü ve Savunma Sanayisine milli imkanlarla üretilmiş binlerce parça tedarik ettiklerini anlattı. Projelerinde inovasyon yaparak ürünleri daha kaliteli aşamaya getirdiklerini ifade eden Adatepe, “Bundan sonraki hedefimiz, kendimizi ispatlamış olduğumuz bu ürünlerle ilgili olarak daha da büyümek, daha da gelişmek, sahip olduğumuz bilgi ve becerilerle Savunma Sanayisini daha da ileriye götürmek.” dedi.

 

KOSGEB Destek Programlarından faydalanarak Savunma Sanayiinde birçok projeye öncülük yaptılar.

Özellikle savunma sanayi envanterinde bulunan M-60, LEOPARD-2A4, LEOPARD-1A3, M-48, M-52 araçları ile milli imkanlarla yapılan Poyraz Mühimmat Araçları, Fırtına ve Panter obüslerine ait yedek parçaları ürettiklerini aktaran Adatepe, genellikle zırhlı araçlara ait kontrol kutuları, sensör, siviç, röle ve bu sistemi tamamlayabilecek kablolar ürettiklerini bildirdi. Her seferinde farklı ürünlerin imalatını yaptıklarını, Poyraz Mühimmat Aracı’na ait hemen hemen bütün kontrol kutuları, kablo ve bunlarla ilgili yakıt pompalama sistemlerini yaptıklarını anlatan Adatepe, şunları kaydetti: “Daha önceden silah sistemlerine ait yurt dışından tedarik edilip sürekli arıza yapan sistemlerde daha çok inovasyon yaparak sistemin daha kullanılabilir hale getirilmesini sağlıyoruz. İnovasyon yapıyoruz, bu geliştirmelerle Savunma Sanayiine olan güveni pekiştirmekteyiz. Bu sektörün daha da ileriye gidebileceği kanaatindeyiz. Tamamen yerli mühendisler, teknisyenler ve imalatçı zincirleriyle yerli ve milli sermayeyle yapılması bizim için en büyük övünç kaynağıdır.